MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 22 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-05-09 Piknik Astronomiczno-Naukowy

9 maja 2016 roku na terenie Collegium Marianum w Pelplinie odbył się Piknik Astronomiczno-Naukowy. Piknik zorganizowało Collegium Marianum, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina oraz Miejski Ośrodek Kultury. Finansowanie zapewniła Gmina Pelplin i samorząd Województwa Pomorskiego.

Dzień 9 maja został wybrany nieprzypadkowo, gdyż właśnie tego dnia miało miejsce ciekawe wydarzenie astronomiczne – tranzyt Merkurego przed powierzchnią Słońca (zjawisko występuje średnio co 10 lat).

Już od godzin rannych uczniowie gminy Pelplin brali udział w sesjach w przenośnych planetariach. Prezentacje o kosmosie obejrzało około 600 uczniów, a po południu także kilkaset innych uczestników Pikniku. Pokazy w namiocie-planetarium bardzo podobały się szczególnie małym dzieciom.

Popołudniowy Piknik Astronomiczno-Naukowy oficjalnie otworzyli: prof. dr hab. inż. Cezary Specht - dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, Patryk Demski - burmistrz Miasta i Gminy Pelplin oraz ks. Arkadiusz Ćwikliński - dyrektor Collegium Marianum.  

Na przyszkolnym terenie rozstawione były stoiska, na których prezentowane były różnorodne doświadczenia i prezentacje naukowe. Na stoisku Centrum Nauki Eksperyment z Gdyni dzieci z dorosłymi budowali rakiety, które zaraz po wykonaniu wystrzeliwane były w górę. Na innym stoisku budowano trochę większe rakiety, które zostały wystrzelone po zakończeniu Pikniku w okolicach Góry Papieskiej. W ramach konkursu projektów naukowych młodzież szkolna przygotowała własne prezentacje. Jury wybrało najlepsze z nich:

1 miejsce projekt „Zwierzęta egzotyczne w domu”

2 miejsce projekt „Kuchenne źródła prądu”

3 miejsce ex aequo projekty „Neurobiologia miłości” oraz „Dron wodny”.

Studenci z Politechniki Gdańskiej przyjechali do Pelplina z marsjańskim łazikiem. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Turniej Robotów sumo. Wystartowało 11 drużyn i walka była naprawdę interesująca. Młodzież szkolna prezntowała przygotowane przez siebie doświadczenia chcemiczne, fizyczne oraz wiedzę przyrodniczą.

Podczas Pikniku odbyły się także sesje wykładowe:
Wykład "System Pozycjonowania Satelitarnego" - prof. dr hab. Cezary Specht - dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej
Wykład "Gdzie żyjemy? Czyli słów kilka o Układzie Słonecznym" - Weronika Narloch z CAMK Warszawa
Wykład "Sy-fy", czyli o tym, jak bardzo "science" jest "fiction" - Katarzyna Drozd CAMK
Wykład "Wielkie teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego na pustyni Atakama" - Krzysztof Czart ESO Polska
 

Każdy kto przybył na Piknik mógł obejrzeć tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca poprzez licznie ustawione teleskopy. Ku radości organizatorów i uczestników pogoda była znakomita. Czyste niebo tylko chwilami było zachmurzone.

Organizatorzy zadbali też o strawę dla ciała. Kuchnia Collegium Marianum przygotowała bigos z bułkami, a panie z KGW z Wielkiego Garca przywiozły dobre ciasto. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym. Ich piękne, kosmiczne prace, bardzo podobały się szczególnie dyrektorowi z Agencji Kosmicznej.

Z ramienia organizatorów Piknik prowadzili Piotr Łaga – prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina i dyr. Ośrodka Kultury w Pelplinie oraz Rafał Deska – pomysłodawca organizacji Pikniku i nauczyciel fizyki.

Organizatorzy dziękują wszystkim wolontariuszom za pomoc w organizacji Pikniku, dyrekcji Seminarium Duchownego za udostępnione pomieszczenia, nauczycielom, studentom za zaangażowanie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta i Gminy Pelplin w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.Pliki do ściągnięcia
Plakat (8,002 kB)

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk