MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 22 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-11-08 Premiera filmu dokumentalnego "Pelplińska jesień 1939 roku".

6 listopada 2009 r. w wyremontowanej sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie miała miejsce uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Pelplińska jesień 1939 roku”.

O godz. 18-tej w bazylice katedralnej w Pelplinie sprawowana była Msza św. w intencji zmarłych kanoników diecezji chełmińskiej i pelplińskiej. Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Krupa oraz prezbiterzy Pelplina. W pierwszej części homilii, główny celebrans zauważył, że listopad to ,,czas wypominków", dlatego imiennie przypomniał powojennych biskupów i prezbiterów Pelplina.

Uczestników uroczystości w sali Ośrodka Kultury powitał dyrektor Piotr Łaga. W premierze filmu uczestniczyli m.in.: Jego Ekscelencja prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga Biskup Pelpliński, biskup pomocniczy dr Piotr Krupa, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch, przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie pan Adam Kaszowicz, zastępca burmistrza pan Tadeusz Błędzki, sekretarz gminy Pelplin pani Jolanta Ligmanowska, ks. infułat Stanisław Grunt wikariusz biskupi i dyrektor ekonomiczny diecezji pelplińskiej, ks. Antoni Bączkowski rektor Seminarium Duchownego w Pelplinie, ks. Tadeusz Brzeziński proboszcz parafii katedralnej w Pelplinie oraz inni kapłani z Pelplina i diecezji, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, radni gminy Pelplin i powiatu tczewskiego, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych, partii politycznych oraz inni goście.

Wśród osób związanych z realizacją filmu obecni byli: pan Andrzej Machnowski realizator filmu, pan Paweł Wołudzki kierownik produkcji oraz ks. Ireneusz Smagliński dyrektor Radia Głos, pan Bogdan Solecki, znany niemalże wszystkim mieszkańcom Pelplina znawca historii naszego miasta. Na sali obecni byli świadkowie wydarzeń sprzed 70 lat, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach w filmie - pani Zofia Szukalska, pani Jadwiga Lotkowska oraz pan Franciszek Solecki.

Film dokumentalny „Pelplińska jesień 1939 roku” powstał z inicjatywy dyrektora Ośrodka Kultury Piotra Łagi i został zrealizowany przez Agencję ATM z Warszawy pod kierunkiem pana Andrzeja Machnowskiego. Przy produkcji filmu współpracowali pan Ryszard Szwoch, pan Bogdan Solecki, ks. Anastazy Nadolny, ks. Ireneusz Smagliński. Patronat honorowy nad filmem objęli JE Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch.

Film powstał dzięki zaangażowaniu, w tym finansowemu, Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, Urzędu Miasta i Gminy Pelplin oraz pomocy sponsorów, których na widowni reprezentowali: pan Sławomir Flissikowski prezes Banku Spółdzielczego w Skórczu oraz pan Leszek Meler właściciel Piekarni w Pelplinie. Sponsorem filmu jest też firma EGA Import i Dystrybucja Narzędzi ze Starogardu Gd.

Przed pokazem filmu zebrani na sali wysłuchali utworu na fortepian Clauda Debussy Abareska nr 1 A-dur w wykonaniu pani Doroty Jabłońskiej-Mazurek pianistki ze Starogradu Gd.

Film „Pelplińska jesień 1939 roku” na początku ukazuje w skrócie bogatą historię diecezji chełmińskiej i pelplińskiej. Dalej nawiązuje do wspólnego życia Polaków i Niemców w Pelplinie w czasie międzywojennym. Świadkowie opowiadają o rosnącym napięciu przed wybuchem wojny i o tragicznej jesieni 1939 roku, kiedy to hitlerowcy wymordowali kapłanów, samorządowców, nauczycieli i wielu innych mieszkańców miasta i okolic. Końcówka filmu to opowieść o Szpęgawsku, o miejscu stracenia około 7 tys. mieszkańców Kociewia, w tym wielu osób z Pelplina.

Film nagrodzony został brawami. Po pokazie głos zabrał burmistrz Pelplina pan Andrzej Stanuch. Podkreślił, że film jest lekcją historii dla współczesnych i dla następnych pokoleń. Zauważył również, że to najwyższy czas na taki dokument, dopóki żyją ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Realizator filmu Andrzej Machnowski przypomniał swoje związki z Pelplinem przez ks. Janusza Pasierba i swój dorobek filmowy, szczególnie jako dokumentalista pierwszych pielgrzymek papieskich do Polski. Wyraził wdzięczność za bardzo dobrą współpracę z diecezją pelplińską oraz instytucjami samorządowymi. Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział, że są powody do szczęścia, iż taki obraz powstał, który był bardzo oczekiwany i potrzebny.

Na zakończenie uroczystości pani Dorota Jabłońska-Mazurek wykonała na fortepianie dwa utwory Fryderyka Chopina Scherzo h-mol Op. 20 oraz Poloneza A-dur.

Film „Pelplińska jesień 1939 roku” zostanie pokazany w telewizji TVN Religia. Czynione są starania o emisję filmu w TVP3 Gdańsk. W najbliższym też czasie film ukaże się na płycie DVD.

Najbliższy pokaz filmu odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie 10 listopada 2009 o godz. 17.00. Wstęp wolny. Kolejny pokaz będzie miał miejsce podczas uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości Polski w dniu 11 listopada 2009 (program uroczystości w zakładce „Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych).

 Zdjęcia: Miriam Łaga

  

 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk